Parafialny Oddział Caritas

Oddział Caritas organizuje pomoc materialną dla rodzin i osób potrzebujących. Ich działania to przede wszystkim. Udział w programie „Żywność dla najuboższej ludności Unii Europejskiej”, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, wielkanocne dzieło charytatywne, stara się reagować na doraźne potrzeby wspólnoty parafialnej. POC organizuje także spotkania dla najstarszych i chorych mieszkańców parafii: jedno w tygodniu miłosierdzia i drugie bardzo huczne i radosne spotkanie Opłatkowe w okresie Bożego Narodzenia.

Zadaniem Parafialnego Oddziału jest:

1. mobilizowanie całej wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia i dążenie do tego, aby parafia stawała się wspólnotą eucharystyczno-charytatywną przez:
  2. zachęcanie wiernych do pełnienia uczynków miłosierdzia
  3. kultywowanie parafialnych i rodzinnych zwyczajów charytatywnych, takich jak: Tydzień Miłosierdzia, Dzień Chorego, Św. Mikołaja, Wigilia, Opłatek itp.
  4. uroczyste obchodzenie świąt związanych treściowo z miłosierdziem chrześcijańskim, a szczególnie Święta Miłosierdzia Bożego.
  5. stałe rozpoznawanie potrzeb i możliwości pomocy;
  6. przeprowadzanie zbiórek i przyjmowanie ofiar na działalność charytatywną;
  7. organizowanie i świadczenie konkretnej pomocy duchowej i materialnej osobom potrzebującym na terenie parafii;
  8. prowadzenie stałej formacji swoich członków;
  9. współpraca z pozostałymi grupami parafialnymi w dziele charytatywnym;
  10. współpraca z Zarządem Caritas.

Od grudnia 2006 roku funkcjonuje również Szkolne Koło Caritas działające na terenie Zespołu Szkół w Luszowicach.