SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 20 lipca 2014

1.      Przeżywamy dziś 16. niedzielę w ciągu roku. Jezus nadal przemawia do nas w przypowieściach, których treść wspaniale wpisuje się w obecną porę roku. W naszych codziennych spotkaniach z bliźnimi pamiętajmy, że w każdym człowieku jest zasiane dobre i złe ziarno. Próbujmy zatem, poddając się Bożemu prowadzeniu, zawsze zauważać dobro w drugim człowieku i dziękować za nie.
2.      Dziękujemy za ofiary złożone na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Bóg zapłać. (Wspólnota seminaryjna zawsze zanosi modlitwę za darczyńców).
3.      W środę, 23 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto świętej Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas tak umiłował.
4.      W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 1800  a w piątek Nowenna do św. Józefa godzinie o 1800, (Godzinki o Świętym Józefie w piątek o godzinie 1740), w Lipinach  Nowenna do Matki Bożej Pompejańskiej we wtorek o godzinie 1800.
5.      W środę i czwartek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od 1730.
6.      W piątek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz  Ap 12,1-2). Jego krótkie życie nie jest porażką, a raczej świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.
7.      Tego samego dnia czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu! Z racji wspomnienia tego Świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy się modlili o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii odbędzie się po Mszy Świętej wieczornej o godz. 1800.
8.      W sobotę, 26 lipca, w liturgii wspominamy świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Choć nie mamy o nich żadnych danych z Ewangelii, to jednak ich kult rozwijał się w całym Kościele razem z kultem Matki Bożej. Tego dnia pamiętajmy szczególnie o naszych dziadkach i babciach, którzy często są tymi, którzy jako pierwsi wprowadzali nas w życie wiary, uczyli pierwszych modlitw, prowadzili do kościoła, opiekowali się nami. Niech nasza wdzięczność wyrazi się zarówno w modlitwie, jak i w serdecznej życzliwości i spotkaniu.
9.      W przyszłą niedzielę składka inwestycyjna.

10. Prosimy o prowadzenie Różańca w przyszłą niedziele Róże św.  Moniki, w Lipinach św. Anastazji.

11. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracą i ofiarami troszczą się o czystość świątyni. W minionym tygodniu było wyznaczonych 10 rodzin, sprzątało 7 rodzin, ofiarę złożyło 8 rodzin.

12. Bardzo prosimy w tym tygodniu o troskę o kościół i otoczenie: Poniedziałek na godz. 745: Krawczyk Alicja, Motyka Danuta, Mędala Agnieszka, Zuziak Grażyna, Wilk Marek; Sobota 745: Zuziak Stanisław, Dochnal Joanna, Minor Jadwiga, Chmura Dariusz, Motyka Krzysztof. Lipiny: Szostak Jozef, Celak Rafał.

13. Na półkach prasowych jest nowy numerGościa Niedzielnego” w którym: Kłamliwe oskarżenia - o Prof. Chazanie;  Trzeba to przetrwać; Niezły bigos - o młodzieży; Małego Gościa oraz Miłujcie się.

14. "Miłość na śmierć nie umiera" to hasło jubileuszowej XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 sierpnia Eucharystią o godz. 600 na placu katedralnym w Tarnowie. Zapisy w naszej parafii przez  lipiec, a w sierpniu w miejscach organizacji poszczególnych grup. Koszt uczestnictwa w PPT wynosi 90 zł. Planowane spotkania przed pielgrzymkowe grup 9 i 10 dnia 9 sierpnia o godz. 1900 - Dąbrowa Tarnowska, 10 sierpnia o godz. 2000  - Szczucin. Zapraszamy do uczestnictwa.

15. Z naszej wspólnoty odeszła do wieczności + Florentyna Brzezińska (zamówiono 35 Mszy Św.            oraz 8 z int. uczest. pogrzebu). Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Jej wieczne spoczywanie.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 22 VII – św. Maria Magdalena, która swoje życie na zawsze związała z Chrystusem po tym, jak wyrzucił z niej siedem złych duchów i której zawdzięczmy odkrycie pustego grobu Zmartwychwstałego Pana (wspomnienie obowiązkowe);
  • 24 VII – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; Papież Benedykt XIII przyznał jej tytuł patronki Polski i Litwy, a kanonizował ją Jan Paweł II w 1999 roku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 26 VII – św. św. Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Marii Panny (wspomnienie obowiązkowe).