Parafia Luszowice

Diecezja Tarnowska:

Czytania mszalne na dziś:

Logowanie

DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 15 stycznia 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na naszych oczach wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Na naszych oczach trwa też dramat tysięcy rodzin opuszczających swoje domostwa z powodu wojen, biedy i prześladowań. Otoczmy ich dzisiaj szczególną modlitwą.
 2. W najbliższych dniach Kościół wzywa nas, abyśmy spojrzeli jeszcze szerzej, poza siebie, nawet poza własną wspólnotę parafialną. Już we wtorek, 17 stycznia, obchodzimy Dzień Judaizmu. Spróbujmy tego dnia szczególnie pochylić się nad Pismem Świętym, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.
 3. We wtorek w naszej parafii adoracja Najświętszego Sakramentu jako wotum po peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej. Niech to będzie okazja do dziękczynienia za wszystkie łaski wypraszane przez wstawiennictwo Matki Bożej. Porządek następujący: godz. 8:30 - Msza Św. i Adoracja dla mieszkańców Podkościela (wszystkie przylegające ulice, ul. Mielecka, 600-lecia oraz Podedworze). Godz. 10:00 – 12:00 - Świerże, Godz. 12:00 – 14:00 - Luszowice (ul. Tarnowska i ul. Dąbrowska). Godz. 14:00-16:00 - Smyków cały i Pniaki. Godz. 16:00 – 16:30 - Dzieci. Godz. 16:30 – 17:30 - Młodzież. O godz. 17:30 - Msza św. na zakończenie adoracji. W adoracji dla młodzieży uczestniczą uczniowie klas I, II, i III gimnazjum w ramach spotkań miesięcznych z rodzicami. W Lipinach adoracja od 16:00 do 17:30. O 17:30 Msza Św. Prosimy Was, aby Pan Jezus nie był sam! Skorzystajmy z możliwości do modlitwy.( we wtorek nie będzie Mszy Św. o 6:30)
 4. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 17:30. W Lipinach nowenna do Matki Bożej Pompejańskiej we wtorek o godzinie 17:30.
 5. W środę i czwartek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od 17:00.
 6. W piątek nowenna do św. Józefa o godz. 17:30 (17:10 godzinki o św. Józefie).
 7. W dniach od 18 do 25 stycznia w całym Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. Powszechnej, gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdego dnia wypełniać polecenie Pana Jezusa: abyśmy byli jedno! Nasza osobista więź z Panem Bogiem musi przekładać się na nasze relacje z bliźnimi, zwłaszcza z braćmi w tej samej wierze. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy. Niech będą one skromnym wkładem w dzieło ekumenizmu.
 8. W sobotę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w niedzielę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Tak wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.
 9. Prosimy o prowadzenie Różańca w przyszłą niedzielę Róże: św. Barbary a w Lipinach św. Agaty.
 10. Składka do kopert w przyszłą niedzielę na ogrzewanie i ubezpieczenie kościoła i kaplicy. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane na potrzeby parafii. Jesteśmy wdzięczni za ofiarność, wrażliwość serca, zrozumienie i pomoc. Wszystkich Was, Naszych Drogich Darczyńców, otaczamy serdeczną modlitwą i wdzięczną pamięcią prosząc Boga, aby błogosławił Wam w codziennym życiu i nie szczędził swoich darów i łask.
 11. Dobiegają końca kolędowe odwiedziny w naszej parafii. Prosimy o zgłoszenie się rodzin, których nie zastaliśmy w domach, i zachęcamy do tego tych, którzy życzą sobie odwiedzin kapłana. Bardzo prosimy o przyjazd po księży. W tym tygodniu kolęda według następującego porządku: Poniedziałek od godz. 12:30 jedna strona ul. Dąbrowskiej jeden ks. od Pana Romana Mola drugi od godz. 12:30 od kościoła; Środa – jeden ks. od godz. 12:30 druga strona ul. Dąbrowskiej drugi ks. od godz. 12:30 od strony Dąbrowy Tarnowskiej drugi od sklepu „Cezar”; Czwartek – od godz. 13:00 jeden ks. ul. Witosa od P. Kurgana, ul. Nadbrzeżna; drugi ks. ul. Witosa od godz. 12:30 od P. Józefa i Krystyny Majcher; Piątek – od godz. od 14:00 jeden ks. ul. Tarnowska od P. Stanisława Kazibut nr 71 w kierunku szkoły drugi od 14:00 P. Elżbiety Czochara w kierunku Lipin; Sobota - ul. Tarnowska od godz. 8:00 jeden ks. od P. Wiesława Nawój, drugi od P. Janusza Dobosz w kierunku kościoła.
 12. Na półkach prasowych „Gość Niedzielny” w którym: czy Boga należy się bać? Jeżeli nie, to co znaczą słowa, że bojaźń Boża jest początkiem mądrości?  jaką moc ma błogosławieństwo ojca? jak palić w piecu węglowym, żeby smog był mniejszy?, parafialna gazetka „Idźcie do Józefa” .
 13. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracą i ofiarami troszczą się o czystość świątyni. W minionym tygodniu było wyznaczonych 10 rodzin. Bardzo prosimy o zatroszczenie się o kościół i otoczenie oraz szalety: Poniedziałek na godz. 7:45: Ogorzelec Józef, Cierpik Kazimierz, Gajewski Wiktor, Kiszka Jacek, Kazibut Marek Sobota 7:45:Żurawski Jakub, Żurawski Stefan, Kozioł Ryszard, Wątroba Barbara, Kazibut Stanisław; Lipiny: Starzec Eugeniusz, Krawczyk Bogusław;
 14. Wszystkich, którzy uczestniczyli w roratach zachęcamy w dzisiejszą niedzielę do wspólnej modlitwy o 21.00 -Apelem Jasnogórskim w intencji uczestników Rorat „W domu Królowej" Do modlitwy można się włączyć poprzez radio, telewizję lub internet.
 15. W tym tygodniu patronują nam:17 I – św. Antoni, opat, żyjący na przełomie III i IV wieku, słynny pustelnik, który do dziś znajduje wielu naśladowców w praktykowaniu takiej właśnie drogi doskonałości chrześcijańskiej ;19 I – św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup przemyski, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, tak zwanych sercanek ;21 I – św. Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku ;
 16. W ostatnim czasie różne firmy zwracają się do parafii o ogłaszanie ich działalności na terenie parafii. Informujemy, że ambona nie jest miejscem reklamy i potwierdzania wiarygodności firm.
 17. Zmarłych ostatnio † Adelę Ogorzelec z ul. Dworskiej i †Mieczysława Ogorzelec z ul Tarnowskiej polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.

Życzę wszystkim parafianom i gościom dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO 8 stycznia 2017 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Wspominane w dzisiejszej liturgii wydarzenie znad Jordanu, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra rozpoczyna się tak zwany okres zwykły, per annum – w ciągu roku. Jednak w polskiej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa samego Boga o Jezusie: „To jest Mój Syn Umiłowany, Jego słuchajcie”. Na początku dzisiejszych Mszy Świętych błogosławimy wodę, by przypomnieć sobie moment naszego chrztu i uświadomić sobie jego wartość i znaczenie. Pobłogosławioną wodę będzie można zabrać do naszych domów, by je pokropić bądź też przygotować dla przychodzącego z błogosławieństwem i duszpasterską wizytą kapłana.
 2. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, wspólnoty z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa. Mamy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich. Jeśli nasza komunia z Panem Bogiem będzie coraz doskonalsza, jako chrześcijanie będziemy stawać się ludźmi wyczulonymi na piękno duchowe i moralne, rozmiłowanymi w tym, co szlachetne, wartościowe, prawdziwie wielkie. W naszej codzienności nie możemy zadowolić się bylejakością i obojętnością. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi – po to jesteśmy posłani do świata.
 3. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 17:30. W Lipinach nowenna do Matki Bożej Pompejańskiej we wtorek o godzinie 17:30.
 4. W środę i piątek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od 17:00.
 5. W piątek nowenna do Miłosierdzia Bożego i Koronka do Miłosierdzia Bożego o 17:30. Serdecznie zapraszamy. Jak zwykle składka w tym dniu na pomoc potrzebującym.
 6. W naszej parafii trwa wizyta duszpasterska zwana kolędą. Niech będzie ona okazją do wspólnej modlitwy, wzajemnego poznania się, zbliżenia i rozmowy o problemach nie tylko konkretnej rodziny, ale także o sprawach naszej parafialnej wspólnoty. Kapłan przynosi do naszego domu Boże błogosławieństwo. Skorzystajmy z tego wyjątkowego daru. Bardzo prosimy o przyjazd po księży. Plan kolędy jest następujący: Poniedziałek - od godz. 12:30 jeden ks. ul. Zachodnią od Pani Marii Żurawskiej, ul. Słoneczna, ul. Tarnowska od P. Andrzeja i Bogumiły Bator w kierunku kościoła drugi od godz. 12:30 od P. Kobos ul. Ks. Leśniaka, Plac św. Józefa ,ul. Tarnowska w kierunku szkoły; Wtorek - ul. Tarnowska jedna strona, jeden ks. od godz. 14:00 od strony Lipin od P. Józefa Ogorzelec nr 96 drugi od godz. 12:30 od strony Kościoła od Państwa Wariasów. Środa – ul. Tarnowska jedna strona, jeden ks. od godz. 12:30 od strony Lipin od Państwa Migaczów drugi od strony Kościoła od godz. 12:30 od. P. Kazimierza Ogorzelec nr 98. Czwartek - jeden ks. od godz. 12:30 ul. Dworska 103 od Państwa Mazurkiewicz w kierunku Tarło drugi od godz. 13:00 od Adama Brożka z ul Tarło w kierunku Dworskiej. Piątek jeden ks. od godz. 12:30 od P. Stanisława Starzyk drugi od 14:00 od P. Żurawskich w kierunku Tarło; Sobota – jeden ks. od godz. 8:00   od Państwa Nytko na Jeziorkach Lipińskich, ul. Brzozowa, ul. Równoległa do Józefa Babiarz z ulicy Jeziorańskiej; 15.01.2017r. Niedziela od godz. 13:00 jeden Ksiądz Smyków od skrzyżowania w ul. Jeziorańską, drugi od godz. 13:00 od P. Józefa Kiełbasy z ul Jeziorańskiej;
 7. W przyszłą niedzielę, 15 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
 8. Prosimy o prowadzenie Różańca w przyszłą niedziele Róże św. Stanisława i w Lipinach Róże Matki Bożej Królowej Polski.
 9. W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1% naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Wielkość naszego podatku nie ulegnie zmianie – my jedynie decydujemy o jego przeznaczeniu. Zwracamy się zatem z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy składają zeznania podatkowe o przekazania 1% należnego podatku na cele realizowane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wychodząc z kościoła możemy odebrać ulotkę informacyjną o sposobie przekazania 1 %. Tutaj tylko przypominamy, że podobnie jak w roku ubiegłym wystarczy na zeznaniu podatkowym PIT wpisać w odpowiedniej rubryce nr KRS naszej Caritas (0000211791) oraz kwotę przekazywanego 1% podatku. Na stronie internetowej Caritas (www.tarnow.caritas.pl) znajduje się gotowy bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych. Zachęcamy gorąco do skorzystania z niego oraz wsparcia w ten sposób dzieł miłosierdzia prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas.
 10. W czasie kolędy kancelaria czynna tylko rano.
 11. Na półkach prasowych „Gość Niedzielny” (5zł.), parafialna gazetka „Idźcie do Józefa” (5zł). W zakrystii jest do nabycia kalendarz Gościa Niedzielnego(5zł.)
 12. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracą i ofiarami troszczą się o czystość świątyni. W minionym tygodniu było wyznaczonych 10 rodzin. Bardzo prosimy o zatroszczenie się o kościół i otoczenie oraz szalety: Poniedziałek na godz. 7:45: Wójcik Maria, Kurek Dezyderiusz, Żurawski Jan, Wilk Marian, Babiarz Czesław; Sobota 7:45:Kędzior Bronisława, Wojtas Antoni, Kędzior Krystyna, Witek Maria, Bielat Teofila; Lipiny: Starzec Teofil, Kozioł Janusz;
 13. Zmarłą ostatnio †Beatę Foszcz z ul Tarnowskiej polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.

Życzę wszystkim parafianom i gościom dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

Strona wykorzystuje pliki cookies, prosimy o wyrażenie zgody na wysyłanie cookies. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować poprawnej funkcjonalności strony! Zgadzasz się na wysyłanie cookies?

EU Cookie Directive Module Information