SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 27 lipca 2014

1.    W dzisiejszą, 17. niedzielę w ciągu roku, liturgia zaprasza nas do poszukiwania mądrości, czyli tego, co w życiu jest najważniejsze, przypominając zarazem, że tym, których Bóg miłuje, wszystko służy dla ich dobra. Spróbujmy z tej perspektywy spojrzeć na nasze życie i zobaczyć, ku czemu posłużyły nam różne wydarzenia, w których uczestniczyliśmy.

2.    Za nami pierwsze tygodnie lata. Dla niektórych z nas jest to czas oderwania od codziennej pracy i możliwość odpoczynku. Starajmy się dobrze wykorzystywać ten czas również na serdeczne rozmowy i spotkania, szczególne z tymi osobami, z którymi na co dzień spędzamy niewiele czasu.

3.    Są też ludzie, zwłaszcza pracujący na roli, dla których ten czas jest czasem szczególnie wzmożonej pracy. Starajmy się ich wspierać przynajmniej naszą modlitwą, ale też wdzięcznością za ich trud i poświęcenie, dziękując zarazem Bogu za wszelkie dobrodziejstwa, zwłaszcza za obite plony ziemi. Nie zapominajmy, że wciąż są na świecie ludzie, którzy umierają z głodu. Robiąc zatem zakupy, czyńmy to tak, by potem nie marnować żywności, lecz by wykorzystać ją najlepiej, jak możemy, i by móc podzielić się z tymi, którzy jej nie mają – skarbona św. Antoniego!!!

4.    W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 1800, w Lipinach do Matki Bożej Pompejańskiej we wtorek o godz. 1800.

5.    W piątek, 1 sierpnia, będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku. Był to zryw nie tylko mieszkańców stolicy, lecz jest on symbolem zrywu całego narodu, który po raz kolejny próbował wyzwolić się spod panowania narzuconego mu siłą.

6.    Pierwszy piątek - szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Msza wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa i Nabożeństwo pierwszo-piątkowe o godz. 1800, składka na misje. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy Św. Okazja do spowiedzi świętej pierwszo-piątkowej codziennie pół godziny przed Mszą świętą  oraz w  piątek od godz. 1700. W Lipinach w piątek od 1530 (Msza św. o 1630). Z racji wakacji prosimy nie zostawiać spowiedzi na ostatnią chwilę. Wyjazd do chorych w piątek od Smykowa i Lipiny od godz. 800, ul. tarnowska od godz. 1000.

7.    W tym tygodniu przypada także  pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi.Zapraszamy wszystkich do udziału w nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty miesiąca. Msza św. o godz. 1800  (po Mszy św. adoracja z modlitwą o uzdrowienie po której  różaniec zakończony apelem Maryjnym).

8.    W pierwszą sobotę miesiąca, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, wyzbycie się przywiązania nawet do grzechów powszednich, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.

9.    Prosimy o prowadzenie Różańca w przyszłą niedziele Róże św.  Barbary, w Lipinach - św. Agaty.

10.Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracą i ofiarami troszczą się o czystość świątyni. W minionym tygodniu było wyznaczonych 10 rodzin, sprzątało 8 rodzin, ofiarę 8 złożyło  rodzin.

11.Bardzo prosimy w tym tygodniu o troskę o kościół i otoczenie: Poniedziałek na godz. 745: Cudak Jerzy, Bączek Marek, Kozaczka Grażyna, Brożek Adam, Starzyk Stanisław; Sobota 745: Chrabąszcz Stanisław, Cudak Grzegorz, Cudak Jarosław, Posłuszny Zbigniew, Taraszka Stanisława. Lipiny: Łaś Roman, Pinas Rafał.

12.Na półkach prasowych jest nowy numerGościa Niedzielnego” w którym m. in.: Korea oczekuje Papieża; Kto przekona centrum, wygra; Gdy mózg umiera; „Małego Gościa” oraz „Miłujcie się”.

13."Miłość na śmierć nie umiera" to hasło jubileuszowej XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, która rozpocznie się 17 sierpnia Eucharystią o godz. 600 na placu katedralnym w Tarnowie. Zapisy w naszej Parafii przez  lipiec, a w sierpniu w miejscach organizacji poszczególnych grup. Koszt uczestnictwa w PPT wynosi 90 zł. Planowane spotkania przed pielgrzymkowe grup 9 i 10 dnia 9 sierpnia o godz. 1900 - Dąbrowa Tarnowska, 10 sierpnia o godz. 2000  - Szczucin. Zapraszamy do uczestnictwa.

14.Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Diecezjalny Apostolat Trzeźwości zapraszają na XI Diecezjalny Marsz Trzeźwości z kościoła             bł. Karoliny w Tarnowie do kościoła św. Stanisława w Skrzyszowie. Marsz, nad którym objął patronat Biskup Tarnowski Andrzej Jeż i Wójt Gminy Skrzyszów, odbędzie się w sobotę 2 sierpnia br.,                a rozpocznie się Mszą świętą w kościele bł. Karoliny, o godz. 1630.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

29 VII – św. Marta, siostra Łazarza i Marii, która pokazuje nam wartość służby drugiemu człowiekowi w wyrażaniu miłości do Boga (wspomnienie obowiązkowe);

31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów (wspomnienie obowiązkowe);

1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów (wspomnienie obowiązkowe).